Ekodomov

Co uzrálo v kompostu?

Zobrazit v prohlížeči

prosinec 2019

– nakonec –
Adventní kalendář

Původně jsme si po letošním kompostovacím maratónu říkali, že naše účast na předvánočních Slou Days bude poslední velkou akcí roku a do ledna už budeme jenom sypat ptáčkům a meditovat.

Pak ale přišel nápad sepsat zero waste adventní kalendář a bezprostředně následovalo rozhodnutí realizovat výzvu „za Vánoce skromnější“ na vlastní kůži. První, tištěná verze kalendáře vyvolala na festivalu pomalé módy přesně to, co jsme od ní očekávali: Kolemjdoucí si četli tipy na malé změny a konfrontovali je se svými zkušenostmi. Vznikaly z toho zajímavé debaty plné nových postřehů a nápadů. Stejná situace se zopakovala, když jsme si zbytek kalendářů rozdali s kolegy na poradě. Ukázalo se, že ani zaměstnanci neziskovky, jejíž mise je navýsost zero waste, nemají zdaleka hotovo. Pokud šlo o třídění (a kompostování) bioodpadu, vedli jsme si nadprůměrně. Dík za to patří dvaceti funkčním kompostérům a jednomu vermikompostéru, které máme přímo na pracovišti, tedy na naší podbabské zahradě (a které je potřeba krmit od rána do večera). Další věci jako – nezapomenout si vzít na nákup vlastní sáčky místo mikrotenových, nelít do toalety Savo, nedávat si cestou do práce kávu z automatu nebo prát a uklízet s použitím ekodrogerie – už se nám vždycky tak skvěle nedaří. A to i přesto, že už několik let prodáváme v Ekonákupu celý sortiment české značky Tierra Verde, která svými výrobky většinu těch drobných změn (které bychom ještě mohli udělat) podporuje. Rozhodli jsme se, že adventní kalendář „zrealizujeme“, nafotíme a podělíme se o něj s  vámi. Užili jsme si u toho spoustu legrace i protivenství, protože se potvrdila stará pravda, že mluvit (a psát) se dá o čemkoli, ale něco opravdu udělat (natož to dělat dnes a  denně) je o hodně těžší. Také jsme na tomto malém experimentu pochopili, že kdo nehoří, nemůže zapalovat. Přesvědčování našich malých rodinných týmů stále pokračuje. Zatím není jisté, zda budeme mít stromeček letos na zahradě (protože tam je mu nejlépe), jestli bude podlaha umytá octem uznána za hygienicky čistou (a voňavou) a jestli všem zachutná raw cukroví vyrobené z ořechů a jablek zachráněných v  příkopu… Šťastné a veselé!


– zero waste Vánoce 1 –

Během našeho krátkého firemního zero waste průzkumu se ukázalo, že s bezodpadovým úklidem a praním nejvíc experimentuje koordinátorka EVP programů Veronika Palkovičová: „Pravidelně si z 250 g krystalické sody, nastrouhaného mýdla s jelenem a 5 l horké vody „vařím“ gel, který používám k praní barevného prádla, dávkuju ho hrníčkem o objemu 2 dcl. Pro praní bílého prádla používám navíc prášek Puer – sůl na skvrny, bělící prostředek a odstraňovač skvrn na prádlo na bázi aktivního kyslíku. Hodně špinavé nebo bílé prádlo před praním namáčím ve vaně. Aviváž si vyrábím z  octa a éterických olejů ze sady Voňavý úklid od Tierra Verde. Součástí konceptu je i „drogistická kuchařka“, v  níž jsem našla řadu zajímavých tipů na výrobu domácí ekodrogerie a hlavně na speciální použití éterických olejů při praní a úklidu.“

-náš tip-

Začátečníkům v oboru ekodrogista doporučujeme pro inspiraci knížku Jak na domácnost bez chemie a jedů nebo publikaci s výmluvným názvem Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii. První pokusy vám usnadní startovací balíček ekodrogerie a testovací sada na praní od Tierra Verde.


– zero waste Vánoce 2 –
krouhač

Jak bezodpadově okrášlit stromeček? Nám se osvědčily ozdoby k nakousnutí, jejichž životnost je sice krátká, ovšem jejich chuť a vůně nesmírná!

Jedlý stromeček prostě vyšperkujete sušeným ovocem a perníčky a děti ho za vás postupně odzdobí. S přípravou křížal vám pomůže geniální mašinka – kráječ a loupač jablek v jednomsušička Snackmaker FD 500 od Ezidri. Světlana Sarkisjanová - průvodkyně ze Šárynky, která krouhač ve školce používá už několik let, tvrdí: „Výroba křížal nebyla nikdy tak jednoduchá a efektivní. Stroječek jablko zároveň zbaví jádřince, oloupe (nebo ne) a  nakrouhá na stejnoměrné plátky. Práci zvládají i předškoláci a v sezóně jablek od září do listopadu je krouhač ve školce v permanenci."


– zero waste Vánoce 3 –

Abychom podpořili vaše rozhodnutí začít kompostovat i přesto, že bydlíte v bytě v centru města (žádná hnědá popelnice ani komunitní kompostér na dohled), přidáme vám teď k vermikompostérům Urbalive VermiHut startovní násadu žížal z našeho chovu zdarma. Nasdíleli jste žížaly s  kamarády? Nevadí, dostanete místo nich poukaz na unikátní workshop Začínáme vermikompostovat.


– ekotipy –

V souvislosti s přípravou vánočního kapra vás zbavíme hned dvou předsudků najednou: Soucit s kaprem, který už plave u vás doma ve vaně a  kterému jste se v návalu vánočního sentimentu rozhodli vrátit život, bychom nazvali spíš pozdní lítostí. Kapr už má totiž za sebou tříměsíční hladovění v sádkách, které ho mělo zbavit bahnité příchuti, takže je dokonale vysílený. Prožil několik teplotních šoků a další mu uštědříte vypuštěním do řeky, kde navíc nenajde dost potravy. Celou tuto anabázi s největší pravděpodobností nepřežije. Takže – pokud chcete nějakého kapra zachránit, vůbec si ho nekupujte a servírujte staročeského kubu. Vyřešíte tím i další problém: Kam s použitým kuchyňským olejem? Ten zatím podle průzkumů obvykle končí ve výlevce dřezu nebo v záchodové míse. I když to vypadá, že mizí, ve skutečnosti zanáší potrubí a prodražuje provoz čistíren odpadních vod. To se ale právě o letošních Vánocích může změnit. Od Nového roku totiž musí všechny obce povinně zajistit dostupnost speciálních kontejnerů, takže je nejvyšší čas pořídit si domů naši novinku – OIL BOX – plastovou nádobu na sběr použitého oleje


– naše bestsellery –

Zkuste to doma sami – péče o tělo a vlasy

Prášek na praní i univerzální čistič už po přečtení prosincového newsletteru umíte. Máte chuť posunout se a začít experimentovat s kosmetikou? Knížka přináší 137 nejlepších receptů pro každý typ pleti a vlasů, díky nimž ušetříte přírodu i svoji peněženku.

Krmíme ptáky – ale správně

V minulém newsletteru jsme psali o tom, že se u nás v důsledku převládajícího industriálního zemědělství zhoršují podmínky pro život ptáků. S tím souvisí potřeba celoročního krmení, kterou nyní potvrzují i renomovaní odborníci, mezi něž patří i autoři knihy – německý ornitolog prof. Dr. Peter Berthold a jeho žena Gabriele Mohrová. Chcete pomoci? Podívejte se, jak na to.

Hry z lesní škol(k)y

Jako zakladatelé první lesní školky v Čechách vám doporučujeme roztomilou knížku, v níž Peter Houghton a Jane Worroll shromáždili hravé, rukodělné a dovednostní aktivity, které patří k nejoblíbenějším v jejich lesní škol(c)e. Protože nechtěli „nosit dříví do lesa“, nesměřovali knížku primárně k pedagogům lesních školek, ale pojali ji jako ochutnávku lesní pedagogiky pro rodiny přátel.


– stane se –

Slepičky na fotografii nepocházejí z anonymní fotobanky. Jsou to naše slepice, které jsme před dvěma lety zachránili z velkochovu, kde měly být kvůli přepeřování, s nímž souvisí dočasný „výpadek produkce“ vajec, zbytečně utraceny. A to i přesto, že by se mohly dožít až deseti let! Za tu dobu, co jsou u nás, vyvedly dvakrát kuřátka, vesele snášejí a pravděpodobně si mysilí, že se dostaly do nebe. Na leden plánuje spolek Slepice v nouzi záchranu dalších slepiček – asi rok starých, z malého chovu na podestýlce nedaleko Prahy. Chcete jim poskytnout nový domov? Přihlaste se na stránkách spolku, kde najdete termíny a odběrová místa.

Potřebujete poradit s vyplněním žádosti o grant ŽP HMP v oblasti komunitního zahradničení a kompostování, který má deadline 15. ledna? Právě pro Vás je určené setkání v úterý 7.ledna 2020 od 17,00 hodin v salónku restaurace Beo (Za Poříčskou branou 12). Z loňských zkušeností vyplývá, že SVJ či menší subjekty bývají „diskvalifikovány“ z banálních formálních důvodů (žádost nepodepsal předseda, subjekt nemá alespoň roční historii, opomenutí důležitých příloh), čemuž bychom tentokrát chtěli předejít. Projdeme s Vámi nejen žádost, ale můžeme Vám také pomoci získat záštitu na projekt z odboru ŽP (oddělení odpadu) či z konkrétních MČ (propojení na spolupracující MČ P1, P3, P10 aj.). Na akci budou od 17:00 do 20:00 hodin k dispozici zástupci Ekodomova, Kokozy, iniciativy Sázíme stromy a zastupitelka MČ Praha 8 Hana Matoušová, na jejíž email Hana.Matousova@praha8.cz se prosím registrujte. Vlastní notebook s sebou!

Pohráváte si už delší dobu s myšlenkou, že byste se stali lektory unikátního přírodovědného kroužku Malý průzkumník přírody? Podzimní termín školení pro nové zájemce jste nestihli? Máme pro Vás dobrou zprávu: Další kurz se koná 7. – 9. února 2020 u nás v Ekodomově. Stačí kliknout na přihlašovací formulář a v únoru na shledanou!


Co se u nás právě děje? Sledujte nás!