Co uzrálo v kompostu?

Prosinec 2020

– Advent v lese? –

Protože jsme i letošní podivný rok strávili (v rámci lesní školky, kroužků MPP i EV programů) z velké části venku, rozhodli jsme se, že z epidemiologických důvodů v tom budeme pokračovat i v předvánočním čase. Proto jsme tentokrát adventní kalendář věnovali přednostně malým průzkumníkům přírody. Kroužky MPP začnou na některých školách už teď před Vánocemi, jinde budou znovu otevřené až od ledna. Aby nám těšení se na Ježíška i na průzkumnická setkání rychleji uteklo, přinášíme čtyřiadvacet tipů, co se dá momentálně pozorovat nebo dělat v přírodě. K dispozici je jak virtuální „klikací“ verze kalendáře, tak i ta tradiční papírová.

#SamiAleSpolu

Připadá nám, že celý letošní rok představuje výzvu „začít myslet jinak“. Protože (jak se píše v přehledu současné filozofie) „Myslet znamená myslet jinak“. Něco na tom bude a vypadá to, že tentokrát rozhodně nezůstane jenom u myšlení. Situace nás totiž zároveň nutí vynalezené ihned zkoušet a experimentálně ověřovat. Všichni jsme na tom vlastně trochu podobně jako vědci vytvářející vakcínu. Napínáme všechny síly, abychom v nejistém terénu našli tu nejefektivnější zkratku. Abychom zjistili, co funguje. Každý na svém písečku. Některé počiny samozřejmě nejsou tak slavné jako vynalézání vakcíny, jiné už na první pohled vypadají trochu šíleně a další končí ve slepé ulici. A protože v nich (vyjma vyvíjení vakcíny) většinou nejde o život, nejsou až tak důležité výsledky, ale proces a energie do pokusů vložené. Pár příkladů za všechny: Student umění Jan Faltus se rozhodl bojovat proti koronaviru touto metodou: Na vlastní náklady a dobrovolně v Praze průběžně dezinfikuje místa a věci, na něž denně sahají stovky lidí. Herci z La Putyky se snaží odlehčit přetíženým linkám důvěry a přímo na prknech divadla zřídili Ústřednu 78, která nabízí telefonický happening. Zakladatelka Sousedského klubu Zuzana Vránová spolu s dobrovolníky, kteří jí pomáhají, dopraví každý měsíc ke svým klientům na Praze 10 čtyři tuny jídla z potravinové banky. A protože „Svoboda je především zodpovědnost“, přesunuly se oslavy letošního výročí 17. listopadu z Národní třídy i do našich obýváků (Kdo by to byl řekl, že se to tam všechno vejde?). A co dalšího jsme během této pohnuté doby zkoušeli dělat my?

1. Během Týdne pro neziskový sektor jsme se zúčastnili online NGO Marketu 2020, kde jsme v duchu letošního motta #Mluvmespolu hovořili o zdravé půdě, zdravé vodě a zdravých potravinách. 2. V rámci Festivalu svobody jsme letos bohužel jen na dálku a mentálně podpořili satirický průvod masek Sametové posvícení, jehož tématem byly mutace. Proměnami prochází nejen virus, ale celý svět a my s ním. Některé mutace nás děsí, jiné naplňují nadějí, nebo nás baví. Na fotografii Jana Hromádka vidíte masky, které za dodržení všech bezpečnostních opatření protančily kolem Discovidu Prahou, aby Den boje za svobodu a demokracii oslavily s pohledem upřeným do budoucna. 3. Mohou komunitní projekty zlepšovat životní prostředí ve městě? Přesně na to jsme se ptali našich hostů během panelové diskuze, kterou jsme pořádali online ve spolupráci s Fórem 2000. Všichni zúčastnění se shodli na tom, že nám právě současná doba ukazuje, že dobrý vliv sousedských aktivit na klima (nejen ve městě) je neoddiskutovatelný a neexistuje k němu žádná lepší alternativa.

– Ekotipy –

Kompostujte, jako by se nechumelilo!

Teplota klesá, všechny procesy v přírodě se zpomalují a zahradní kompostéry se ukládají k zimnímu spánku. Otočné kompostéry Jora  (které máme v nabídce ve třech velikostech – s kapacitou 125, 270 a 400 l) ale dál jedou na plné obrátky. Ze Švédska, odkud pocházejí, jsou totiž zvyklé na drsnější zimu, proti níž je chrání zateplení. To zajišťuje, že teplota uvnitř bez ohledu na počasí a roční období nikdy neklesne tak, aby se proces kompostování zastavil. Nádoba ve tvaru otočného bubnu složeného z lakovaných ocelových panelů může stát buď na konstrukci z galvanizovaných ocelových nohou nebo ji lze zavěsit na zeď. Buben je rozdělený na dvě uzamykatelné komory – do první se materiál přidává, ve druhé zraje. Každý nový přídavek bioodpadu do kompostéru by mělo doprovázet zatočení, při němž dochází k promísení starého a nového obsahu a kompostovaný materiál se provzdušňuje. Tepelná izolace a pravidelné promíchávání způsobuje takovou rychlost a intenzitu rozkladu, díky níž si můžete do tohoto kompostéru bez obav dovolit vyhazovat syrové i vařené zbytky jídla, a to nejen rostlinného, ale i živočišného původu.
Náš tip: V poslední době se v kompostérech Jora, které testujeme na naší podbabské zahradě, rozmohly žížaly. Vesele tu přezimují – živí se a množí a jen tak mimochodem urychlují proces rozkladu a vyráběný kompost obohacují o enzymy, růstové hormony a další užitečné látky. „Obyčejný“ kompost tak vlastně proměňují v kvalitnější vermikompost.

Co se děje, když se zdánlivě nic neděje?

Začátkem října jsme s potěšením zaregistrovali, že MŠMT vydalo Metodické doporučení, ve kterém se mimo jiné píše, že při prezenční výuce je v momentální situaci vhodné zařazovat vzdělávací aktivity pořádané venku, protože tato praxe „významně snižuje epidemiologická rizika, zlepšuje celkovou zdravotní kondici, koncentraci a přispívá well-beingu dětí/žáků/studentů a učitelů.“ Důkazem toho je naše lesní školka Šárynka, které se k radosti rodičů, průvodců i dětí i letos na podzim daří dobře. Úspěšně prošla procesem certifikace a má od ALMŠ potvrzené černé na bílém, že plní Standardy kvality.

EVP inovace 
„Čas, který vznikl uzavřením škol, jsme investovali do inovací“, říká koordinátorka EVP Veronika Palkovičová. „Už delší dobu jsme přemýšleli o tom, jak workshop Čtverečková zahrádka přizpůsobit menším dětem a vytvořit z něj trochu atypický EVP“. Nad tímto úkolem se Veronika sešla v Šárynce s Katkou Hodkovou, která je první certifikovanou instruktorkou metody Square Foot Gardening v ČR. „Tento program bude jiný než ty klasické, budeme ho školám nabízet podle jejich individuálních potřeb buď na klíč včetně dodávky vyvýšených záhonů, substrátu  a treláží, nebo bude možné objednat jen některou z jeho částí. Nabídka bude také součástí inovovaného „zahradně-kompostovacího“ projektu Rosteme na zahradě.“ A další novinky? „Konečně jsme se rozhodli, že přišel čas otestovat naše EVP přímo v Šárynce. Začali jsme „vodním“ programem Putování vodní kapky a ukázalo se, že zaujmout děti z lesní školky není úplně snadné. Pokud je program hned nenadchne, odcházejí si hrát do blátivé kuchyňky nebo zkrátka dělat něco zajímavějšího. Skvělé je, že jsme získali reakci (a řadu podnětných rad) také od našich zkušených průvodkyň ze školky,“ shrnuje Veronika.

Sdílení po průzkumnicku

Ani Průzkumníci během listopadového uzavření škol nezaháleli. „Zjistili jsme, že máme nejen outdoorové děti, ale i outdoorové lektory…“, raduje se koordinátorka MPP Marie Černá: „Pravidelné setkání jsme z bezpečnostních důvodů uspořádali venku na zahradě, přišli skoro všichni. Udělali jsme si oheň, absolvovali krátkou přednášku Jany Kočí o intuitivní pedagogice, sdíleli jsme navzájem zkušenosti z absolvovaných seminářů a průzkumnické hry, a nakonec jsme se ještě vrhli do výroby určovacích klíčů z pexes.“

Ekodomov | Ekonákup | Kompostuj | LMŠ a DK Šárynka | Kontakty

Facebook Instagram

Odhlášení zpravodaje můžete provést zde