Milý Ježíšku!

Vánoční speciál 2020

Chci přirozeně čistou domácnost

Protože jste si nejspíš „vůně“ dezinfekce letos užili víc, než by vám bylo milé, sáhnete teď možná raději po prostředcích, které sice nejsou ani antibakteriální, natož virucidní, ale domov s jejich pomocí docela určitě uklidíte. Obejdete se přitom bez zbytečné chemie, která by mohla vyvést z rovnováhy váš domácí ekosystém.

Tip Veroniky Palkovičové (koordinátorky EVP)

Bělící prášek PUER a citrónovou silici používám na praní bílého, silně znečištěného prádla (protože peru utěrky a ručníky pro kancelář a čajovnu). Obecně si s ekopraním dost hraju a míchání a přidávání éterických olejů mě baví! Octový čistič se hodí na předvánoční ekoúklid. Ještě si do nákupu přihodím silici borovice lesní, která i bez stromečku vytvoří tu pravou vánoční atmosféru.

Čtyři éterické oleje v bio kvalitě, sada
Pro zimní pohodu

Chci koupit

Odstraňovač skvrn a bělící prášek PUER v dóze 1 kg

Chci koupit

Octový čistič na sklo, keramiku a obklady - rozprašovač 750 ml 

Chci koupit

Přeju si zelenější home office

Po pár měsících práce z domova možná zjišťujete, že vaše motivace klesá a dnů, kdy se nepodíváte ven, přibývá. Než seškrtáte svůj „to do list“, padá totiž tma. Přišel čas povolat na pomoc pokojovky! Zprostředkují výhled do zeleně (místo do monitoru) a zároveň fungují jako filtry zlepšující ovzduší. Pokud jich do boje s dusnou domácí atmosférou povoláte dostatek, budete překvapeni výsledkem. Jakmile se p ro pěstování nadchnete, přinese vám nová záliba i další nečekané benefity. Zkuste se zapojit do swapu a začněte své výpěstky vyměňovat s ostatními! Mezi prokazatelné čističe vzduchu patří například zelenec, sleziník, kalatea, břečťan, lopatkovec, ledviník, tečkovka a různé druhy kapradí.

Tip Hanky Doležalové (PR):

Potřeba pustit přírodu z venku dovnitř přišla přirozeně s podzimem a s dalšími opatřeními proti koronaviru. Už zjara jsme si pořídili vermikompostér, takže teď máme doma zhruba pět set žížal, které náš bioodpad přeměňují ve vermikompost a ve vynikající hnojivo - žížalí čaj. Ředím jej vodou 1:1 a zalévám jím pokojovky. Funguje tak neuvěřitelně, že se chystám domácí zeleň radikálně rozmnožit.

Měřič vlhkosti a kyselosti půdy pro vermikompostování

Chci koupit

Designový Urbalive dodávaný se startovní násadou žížal

Chci koupit

Pětipatrový kompostér VermiHut Plus s násadou žížal

Chci koupit

Potřebuju snížit množství odpadu

Pokud ještě netřídíte bioodpad, troufáme si tvrdit, že to půjde snadno. A to i v případě, že bydlíte ve městě, v bytě bez zahrady. Začněte pátráním: Zjistěte, zda byste se s ostatními nájemníky v domě nebo s majitelem nedohodli na pořízení hnědé popelnice, tzv. kompostejneru. Díky němu by se zhruba 40 % odpadu z vaší černé popelnice přesunulo a „váš“ bioodpad by se dostal místo na skládku nebo do spalovny do kompostárny (kam patří). V Praze stačí kliknout sem a svoz bioodpadu objednat. Pokud se tato možnost ukáže jako neprůchodná, začněte přemýšlet o tom, zda se nepustit do vermikompostování.

Tip Veroniky Palkovičové (koordinátorky EVP)

Startovní set BioMat AirBox se sadou sáčků Kompostuj.cz pořídím svému příteli, kterého jsem tak nějak omylem inspirovala k tomu, aby se pustil  do třídění bioodpadu. Stačilo si sehnat kód k hnědé popelnici, kterou mají přímo ve vnitrobloku. Věřím, že díky speciálnímu odvětrávanému košíku a kompostovatelným sáčkům se mu bude třídění bioodpadu dařit a vydrží u něj.

Kraft-papírové kompostovatelné sáčky na bioodpad, 30 ks

Chci koupit

Startovací set BioMat AirBox se sadou sáčků pro snadné třídění

Chci koupit

Sada tašek na tříděný odpad s popisem - sklo, plasty, papír

Chci koupit

Zkusím vnímat přírodu i ve městě

V posledních měsících se všechna světová velkoměsta vylidnila. Jedním z pozitivních důsledků tohoto neobvyklého jevu je, že můžete intenzivněji vnímat přítomnost zvířat. Pokud si před okny zřídíte krmítko, přijdete i ve městě do úzkého kontaktu s kouskem živé přírody a budete moci pozorovat různé druhy ptáků. Zároveň se o ptáčky začnete starat. Skutečnou pomocí je pro ně pravidelné krmení a udržování krmítka v čistotě tak, aby se jídlo nemísilo s trusem a aby se při společném krmení nešířily mezi strávníky nemoci. Krmítko umístěte bezpečně - nejlépe na otevřeném přehledném místě minimálně 1,5 m nad zemí a zhruba 2 m od keřů tak, aby ptáky neohrožovaly kočky. Bezpečnější než klasický domeček je krmítko zavěšené na větvi stromu.

Tip Veroniky Palkovičové (koordinátorky EVP):

Všem zájemcům o poznávání ptáků bych doporučila knížku německého ornitologa Petera Bertholda a jeho ženy Gabriele Mohrové Krmíme ptáky - ale správně. Během dlouholetých výzkumů dokázali, že celoroční krmení ptáků, které se dříve nedoporučovalo, významně přispívá k jejich ochraně. Jeho benefitem je možnost pozorování z bezprostřední blízkosti.

Portréty ptáků našich zahrad na fotografiích v životní velikosti

Chci koupit

Česká ornitologická společnost doporučuje krmítko Finch

Chci koupit

Návod, jak správně pečovat o ptáky během celého roku

Chci koupit

Dopřeju si svěží jídlo v zimě

Chtěli byste mít vždycky po ruce zdroj těch nejlepších životabudičů, kterými se nadopujete, když se vám bude zdát, že je jaro v nedohlednu? Naučte se vypěstovat domácí klíčky! Spící semínka jsou dostupná po celý rok a dají se probudit, jakmile je budete potřebovat. Nakličování je tak snadné, že ho (s vaší mírnou pomocí) zvládne i malé dítě, péče je časově a prostorově naprosto nenáročná. Klíčky jsou křupavé, čerstvé a zdravé a mohou se stát součástí jakéhokoli nesladkého pokrmu. Jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, makroživin, chlorofylu, vitamínů skupiny B a C, minerálů (vápník, hořčík, železo a fosfor) a obsahují aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolizmus.  Nakličování je v pravém smyslu toho slova lokální: Doma vypěstujete, doma sníte. Nikam necestujete a klíčky také ne. Celý proces je rychlý, čistý a radostný. Ještě váháte?

Tip Kateřiny Hodkové (vedoucí Ekonákupu):

Naklíčené výhonky mám po ruce kdykoli chci oživit chleba s pomazánkou, přidávám je jako zelené zpestření do jídla, používám k přípravě salátů nebo jen k uzobávání. Nakličováním se mi otevřel prostor pro vlastní inovace, objevování a radost z nových chutí. Geniální jednoduchost mě nadchla tak, že jsem se o ni chtěla podělit, a zařadila jsem nakličovadla a knihy  o klíčení  do nabídky.

Nakličovací sklenice je skvělou pomůckou na pěstování klíčků

Chci koupit

Kuchařka radí, jak zužitkovat výhonky a klíčky v kuchyni

Chci koupit

Sada misek umožňuje nakličování  ve třech patrech najednou

Chci koupit

Toužím chodit ven s otevřenýma očima

Možná jste si toho také všimli: Omezení „městských“ zábav a kontaktů nás nasměrovalo víc do přírody. Také už máte blízké cestičky v okolí domova pěkně prochozené? A také je začínáte poznávat dopodrobna? Všímáte si, jak se mění den za dnem, od jara do zimy? Možná, že o tuhle novou citlivost nebudete chtít přijít. Zeptali jsme se koordinátorek našeho outdoorového kroužku Malý průzkumník přírody, jak ji podpořit.

Tipy Marie Černé a Kamily Valentové:

Všem  dobrodruhům doporučujeme knihu Příroda České republiky a lupokelímek. S jeho pomocí naši průzkumníci zkoumají tvary a struktury přírodnin včetně malých živočichů. Letos jsme jim do výbavy koupily i nově doplněné vydání knížky Příroda České republiky. Obrázkový klíč k určování  zvířat se vejde do batohu a může vás doprovázet na výletech po městské i divoké přírodě.

Zvětšující kelímek pro pozorování přírodnin ve třech směrech

Chci koupit

Průvodce faunou ČR se vejde do batohu každého dobrodruha

Chci koupit

Kelímek s pevnou a odnímatelnou čočkou a 4násobným zvětšením

Chci koupit

Ekodomov | Ekonákup | Kompostuj | LMŠ a DK Šárynka | Kontakty

Facebook Instagram

Odhlášení zpravodaje můžete provést zde