Materiály ke stažení

Stažením souboru/ů souhlasím s tím, že mě za účelem získání zpětné vazby mohou kontaktovat pracovníci spolku EKODOMOV. 
Výukové materiály jsou určené pro nekomerční použití.

Infografiky cesty bioodpadu

Infografiky cesty bioodpadu

Biomateriál je cenná surovina. Toto bohatství pro naší půdu ještě stále končívá ve směsném odpadu. Info grafiky vás provedou různými cestami nakládání s biomateriálem. Jsou určeny pro žáky II.stupně ZŠ, případně SŠ.

Omalovánky

Omalovánky žížalky Žofky - verze ZŠ

Příběh holčičky a jejího jablíčka. Jak putovalo od sklizně a pochutnání, přes kompost, zpátky k jabloni.

Omalovánky žížalky Žofky - verze MŠ

Příběh holčičky a jejího jablíčka. Jak putovalo od sklizně a pochutnání, přes kompost, zpátky k jabloni.

Projekt Ze-mě do Země

Půda je bohatství lidstva. Její kvalita a schopnost zadržovat vodu závisí na množství organické hmoty, kterou jí vracíme zpět. Třídění biomateriálu je cestou, jak cenné živiny nechat kolovat.

V dlouhodobém participativním projektu programy provedou studenty 1. či 2.ročníku SŠ tématem udržitelného nakládání s biomateriálem. Výsledkem společné tvorby je návrh a zavedení udržitelného nakládání s biomateriálem ve škole. Od myšlenky, přes fakta, k rozpočtu a osvětě mezi spolužáky až k instalaci sběrných nádob a kompostérů ve škole.

Ze-mě do Země

Metodika EVP projektu pro SŠ.

A5 kartičky půdní rozkladači
Video spot - třídění bio má smysl
Cedulky nad odpadkové koše
Plakát - zahájení separace bioodpadu
A2 plakát půdní rozkladači

Průzkumnické prázdninové hledačky

Když koordinátorky a lektoři našeho outdoorového kroužku Malý průzkumník přírody viděli, že ani po Vánocích se se svými svěřenci na kroužcích naživo nepotkají, s vervou se pustili do vytváření on-line verze kroužku. S prodlužujícím se uzavřením škol rostl nejen stesk po dětech, ale naštěstí přišly i nové nápady. Koordinátorky kroužku se rozhodly, že kolem vybraných škol zapojených do Malého průzkumníka přírody vytvoří quest. Hra, kterou u nás v Čechách známe jako hledání pokladu, stopovačku, hledačku nebo šipkovanou, pochází ze Skotska a Anglie, kde má dlouholetou tradici a je známá jako „letterboxing”, pod názvem quest je rozšířená v USA. Jde o to, že děti mají k dispozici (veršovaný) text, případně mapku, která je vede po stálé trase. Na základě různých indicií, které musí hráči cestou rozluštit, nakonec doputují k pokladu (v našem případě k průzkumnickému sešitu). Maruška s Kamilou se hned pustily do práce: Procházení tras, vymýšlení indicií, veršování, a pak vytváření hracích karet, se kterým nadšeně pomáhala naše výtvarnice Marie Smolej. A výsledkem je dárek za vysvědčení – prázdninové průzkumnické hledačky! Objevte krásy Radotína s mlokem Čendou, po nádherách Dejvic si můžete zakroužit s motýlem Edou, zajímavostmi Suchdola se prosmyknete v doprovodu ještěrky Zorky a Úněticemi vás protáhne ještěrčí páreček.

Dejvický quest – Bílá, Čermák
Radotínský quest – Radotín
Suchdolský quest – Mikoláše Alše
Únětický quest – ZŠ Hnízdo Únětice

Projekt Rosteme na zahradě

Materiály k projektu Biodpad není odpad

Metodická příručka věnovaná kompostování na školních zahradách nabízí na 36 stranách teoretické informace o separaci bioodpadů a kompostování, obecné náměty pro realizaci školních projektů spolu s příklady dobré praxe ze škol, které se zúčastnily stejnojmenného projektu, a zpracované tři ukázkové hodiny, které vám pomohou dané téma zařadit do výuky.

Bioodpad není odpad

Materiály k projektu HAPPY SOIL

Chcete s dětmi „ochutnat půdu“ a proniknout do jejího tajemství? Stáhněte si zdarma výukové programy pro MŠ a ZŠ o půdě a kompostování včetně metodiky pro učitele a pracovních listů pro žáky. Z hlediska RVP lze materiály zařadit do oblastí Člověk a jeho svět, Člověk a příroda – Neživá příroda, Základy ekologie, Praktické poznávání přírody, PT Environmentální výchova.

Většinu pomůcek, které budete potřebovat, pokud začnete proměňovat zahradu, pustíte se do třídění (a kompostování) bioodpadu nebo se vrhnete do badatelského učení, pořídíte v našem e-shopu ekonakup.cz. Najdete tu zvětšovací kelímky, určovací klíče, speciální odvětrávané košíky na bioodpad, různé typy vermikompostérů (včetně žížal) a zahradních kompostérů (včetně kompostéru s pozorovacím okénkem), záhonové obruby i vyvýšené záhony.

Kompost základ života

6.– 7. třída
Téma: Třídění bioodpadu, kompostování

Kompostování základ záhonu

4.–5. třída ZŠ
Téma: Rostliny a jejich životní podmínky, bioodpad – kompost jako zdroj živin, procesy a život v něm

Hlína stojí za prozkoumání

2.–5. třída ZŠ
Téma: Zkoumání půdy jako zajímavého různorodého a živého přírodního materiálu

Kde je kompost, tam to žije

2.–5. třída ZŠ
Téma: Kompost – co do něj patří, procesy a život v něm

Půda je živá

8.–9. třída ZŠ
Téma: Motivační program – proč jsou důležité půdní mikroorganismy; informace o procesu dekompozice v půdě

Tvoření z půdy

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Výtvarné tvoření z půdy

Půdohraní

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Smyslové poznávání půdy a života v ní

Co se děje na kompostu

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Život v půdě

V půdě, tam to žije aneb na návštěvě u krtečka

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Život v půdě

Užitečné pomůcky k výuce o půdě, pracovní listy a zadání pokusů
Přejít nahoru
Skip to content