Materiály ke stažení

Průzkumnické prázdninové hledačky

Když koordinátorky a lektoři našeho outdoorového kroužku Malý průzkumník přírody viděli, že ani po Vánocích se se svými svěřenci na kroužcích naživo nepotkají, s vervou se pustili do vytváření on-line verze kroužku. S prodlužujícím se uzavřením škol rostl nejen stesk po dětech, ale naštěstí přišly i nové nápady. Koordinátorky kroužku se rozhodly, že kolem vybraných škol zapojených do Malého průzkumníka přírody vytvoří quest. Hra, kterou u nás v Čechách známe jako hledání pokladu, stopovačku, hledačku nebo šipkovanou, pochází ze Skotska a Anglie, kde má dlouholetou tradici a je známá jako „letterboxing”, pod názvem quest je rozšířená v USA. Jde o to, že děti mají k dispozici (veršovaný) text, případně mapku, která je vede po stálé trase. Na základě různých indicií, které musí hráči cestou rozluštit, nakonec doputují k pokladu (v našem případě k průzkumnickému sešitu). Maruška s Kamilou se hned pustily do práce: Procházení tras, vymýšlení indicií, veršování, a pak vytváření hracích karet, se kterým nadšeně pomáhala naše výtvarnice Marie Smolej. A výsledkem je dárek za vysvědčení – prázdninové průzkumnické hledačky! Objevte krásy Radotína s mlokem Čendou, po nádherách Dejvic si můžete zakroužit s motýlem Edou, zajímavostmi Suchdola se prosmyknete v doprovodu ještěrky Zorky a Úněticemi vás protáhne ještěrčí páreček.

Dejvický quest – Bílá, Čermák
Radotínský quest – Radotín
Suchdolský quest – Mikoláše Alše
Únětický quest – ZŠ Hnízdo Únětice

Projekt Rosteme na zahradě

Aktuální katalog projektu RNZ 23/24 pro MŠ

Pro více informací klikněte na náhled.

Aktuální katalog projektu RNZ 23/24 pro ZŠ

Pro více informací klikněte na náhled.

Plakát projektu z předchozích ročníků

Pro více informací klikněte na náhled.

Materiály k projektu Biodpad není odpad

Metodická příručka věnovaná kompostování na školních zahradách nabízí na 36 stranách teoretické informace o separaci bioodpadů a kompostování, obecné náměty pro realizaci školních projektů spolu s příklady dobré praxe ze škol, které se zúčastnily stejnojmenného projektu, a zpracované tři ukázkové hodiny, které vám pomohou dané téma zařadit do výuky.

Bioodpad není odpad

Materiály k projektu HAPPY SOIL

Chcete s dětmi „ochutnat půdu“ a proniknout do jejího tajemství? Stáhněte si zdarma výukové programy pro MŠ a ZŠ o půdě a kompostování včetně metodiky pro učitele a pracovních listů pro žáky. Z hlediska RVP lze materiály zařadit do oblastí Člověk a jeho svět, Člověk a příroda – Neživá příroda, Základy ekologie, Praktické poznávání přírody, PT Environmentální výchova.

Většinu pomůcek, které budete potřebovat, pokud začnete proměňovat zahradu, pustíte se do třídění (a kompostování) bioodpadu nebo se vrhnete do badatelského učení, pořídíte v našem e-shopu ekonakup.cz. Najdete tu zvětšovací kelímky, určovací klíče, speciální odvětrávané košíky na bioodpad, různé typy vermikompostérů (včetně žížal) a zahradních kompostérů (včetně kompostéru s pozorovacím okénkem), záhonové obruby i vyvýšené záhony.

Kompost základ života

6.– 7. třída
Téma: Třídění bioodpadu, kompostování

Kompostování základ záhonu

4.–5. třída ZŠ
Téma: Rostliny a jejich životní podmínky, bioodpad – kompost jako zdroj živin, procesy a život v něm

Hlína stojí za prozkoumání

2.–5. třída ZŠ
Téma: Zkoumání půdy jako zajímavého různorodého a živého přírodního materiálu

Kde je kompost, tam to žije

2.–5. třída ZŠ
Téma: Kompost – co do něj patří, procesy a život v něm

Půda je živá

8.–9. třída ZŠ
Téma: Motivační program – proč jsou důležité půdní mikroorganismy; informace o procesu dekompozice v půdě

Tvoření z půdy

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Výtvarné tvoření z půdy

Půdohraní

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Smyslové poznávání půdy a života v ní

Co se děje na kompostu

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Život v půdě

V půdě, tam to žije aneb na návštěvě u krtečka

MŠ a 1. třída ZŠ
Téma: Život v půdě

Užitečné pomůcky k výuce o půdě, pracovní listy a zadání pokusů
Přejít nahoru
Skip to content